Magyar Gergő
A kis utcában, aki szombatonként elsétál a kirakat előtt, kénytelen megállni a különös zsibvásári kép láttán. Egy rakás fiatal egymás hegyén-hátán ráncigál méretes tarka ponyvákat. Irigykedve pillantanak egymásra, ha egyikük elragad valami ütős színű vagy mintájú darabot. Villognak a szemek, az izgalom fokozódik, csikorognak az agytekervények, barátnők gesztikulálnak egymásnak.
A bátortalanabbak óvatosan méregetnek, a lehetőségtől megrészegültek habzsolnak mindent, ami csak eléjük kerül. Fiatal férfiak összeszorított szájjal, tudomást se vesznek környezetükről, pragmatikusan állnak a művelethez.
Gyorsan döntenek a funkcióról: bicikli vagy laptop. Választanak szabásmintát, nekiesnek egy nagy ollóval az anyagnak.
Miki, a kellékes segít kiválasztani a hevedert és a szegőszalagokat. Szegecsekkel rögzítik a zsebeket, meg, amit kell.
Gergő végtelen türelemmel, diszkréten kormányozza a nyüzsgő tömeget. Kiadja a RE+KLÁM SZATYOR cimkét, még várni kell egy sort a varróhölgyeknél és kész: a magad kreálta táska.
Gergő iparművész, Sopronban végzett barátjaival hárman megalapították a Medence Csoportot. „Garmadában állnak a reklámponyvák. A házak renoválása után, vagy ha lejárt a reklámüzenet leszedik az óriásplakátot.
A cégek többnyire nem törődnek a további sorsukkal. Azok se, akik elkészítették, azok se, akik rendelték. Elenyésző része hasznosul.
Mi kitisztítjuk és visszadolgozzuk. Egy plakát akár száz négyzetméter. Az időjárásnak ellenálló különleges festékkel nyomott, jó minőségű vászon vagy háló nagy része így is szemétbe kerül.
Szerencsére egy-két cég már környezettudatosan gondolkodik, például ajándékot készíttet belőle, úgyhogy Karácsony előtt jól fogyott ez a fránya ponyva!
Néha van olyan projekt ami sok anyagot vesz fel. Egy folyóirathoz mellékletként csomagoltak útlevéltokot. A 25 ezer darabhoz, kb. tíz óriáshálót (1000 m2) használtunk fel.
Funcionális újrahasznosításra is voltak már sikereink. Szabadtéri rendezvényre rendeltek bútorokat. Felújított raklapokból, ponyva kárpítozással gyártottuk.
Voltak kimondottan természetvédő projektjeink. 7000 m2 hálóból csináltunk békamentő „kerítést” az országutak mellé. Tervem a mezőgazdasági hasznosítás kialakítása, miután itt az esztétikán túl az anyag mechanikai tulajdonságai előnyösek és nagyobb az anyagigénye.
2008. óta működik a Makett Labor, ponyva workshop. A kézműves foglalkozás egy évben kb 4-500 m2-t emészt fel, célja az újrahasznosítás népszerűsítése. Nehéz felsorolni a legtetszetősebb ponyvákat. Miután az óriási képek oly kicsi részletei töltenek be egy-egy táskát, előfordul például, hogy egy autóreklám sebváltóból lesz öt olyan táska, hogy na!
Tele vagyunk tervekkel. Hívjuk az ovódákat, ma délelőtt nagycsoportosok foglalkozása volt. Márciusban egy nemzetközi WS-ot szervezünk, melynek célja a felhasználási terület kiszélesítése!”
A Múzeumok éjszakájából szabott táskám eu kivágással még épp elkészült. Szép zöld és kék. Jó kis ajándék lesz…
Érkezett a pizza:16 óra. Nagy volt a hajtás. Záróra!
Budapest, 2011. január 26.
Bemutatkozás és elérhetőségek:
medencecsoport.hu
ELŐZŐ: Kneisz Eszter
KÖVETKEZŐ: Vinczellér Imre
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.