Borbás Dorka
„Az üveg törékeny, mint az élet. Mi úgy bánunk vele, mint az oroszlán: bátorsággal, erővel, határozottan. Nincs kapkodás. Tudjuk, hol kell megfogni, rakosgatjuk ide-oda, tesszük ki-be az autóba. Kezünket is ritkán vágjuk el. Nálunk még egy pohár se törik össze.”CCSIIiinnggg… megdermedünk: a golyóstoll vége hozzákoccan a fúvott pohárhoz! Kristályhangon csilingel. Pillanatok alatt öt-poharas ütőhangszert készítünk… Ennyien iszogatjuk a bodzalét.
„ Az üveggel majdnem mindent kipróbáltam már. Klasszikus stilisztikai alapokon, csak a technológiák újak. Sokat tanultam édesapámtól. Szobrász volt, figurális műveket készített. Hozzám is a régi mesterek, az archaikus témák állnak közelebb.”
Friss diplomásan, húsz méter magasban lógva meg hasalva, az Magyar Nemzeti Bank épületének restaurálásával indult a pálya. „Az épület ívei miatt sokszor fél méterre a faltól raktuk helyére a századfordulós mozaikokat. A BB Bank 40m2-es üvegkupolája acélvázán meg úgy mászkáltunk mint a pókok. Ma a szakmai nőiesebb része vonz.
Gyerekeim mellett könnyen abbahagyható művekre vállalkoztam. Miközben sült a répatorta tudtam alkotni. Itthon nem lehet ropogtatni az üveget, anyám megértő türelmét élvezem, nála van a műhelyem a koszosabb, rendetlen munkához.“
A padöver (pâte de verre/üvegmassza) készítéséhez apróra tört üveg kell. A megmintázott agyag szoborról, reliefről készült gipsz formába a kemencében olvad bele a tört üvegmorzsa.
Egy időben mindenki Tiffany-t készített, aztán rogyasztott, majd fusing üveget. Az ‚iparművészet‘ –ahogy nálunk nevezik- védtelenül, hétköznapi ésszel felfoghatatlan globális versennyel küzd. „Nem engedhetem meg magamnak a technikai egyszerűséget, mert lemásolhatják.“
Olyat mutat, amit még nem láttunk: homok fúvott tükröket, a felületen kirajzolt minta látványát leheletfinom ezüst fólia teszi teljessé. Az archaikus hatást fokozzák a bronz és aranyfüst applikációk. Ennél többet nem árulhatunk el.
Belsőépítészeti elemként is elfogadottá vált az üveg. „Nehéz megmondani ki milyen stílust követ. Akik sok könyv között élnek, ragaszkodnak megszokott tárgyaikhoz, inkább archaikus formavilágot választanak.“
A minimal art, hívhatjuk igényes egyszerűségnek is, tényleg irtózik a személyességtől? „Nem gondolom, hogy kizárja egymást a minimalizmus és az egyediség. Kétségtelen a számítógép elterjedése óta az építészek alig rajzolnak kézzel, a képernyőn könnyebb láthatóvá tenni egy tervet, de nehéz egyedi üvegfelületet eladhatóan beleálmodni.“
Igaz, hogy az ötvenes kororosztály semmit nem visz magával a múltból egy új otthonba? „Előfordul, de örülnek egy szép idézetnek az üvegajtón, egy diszkrét színfoltnak. Remélem sikeres lesz legújabb tervem is: ledekkel világítok meg egy üvegfalat. A nappal, természetes fény-játékát éjszaka számítógéppel vezérelve lehet majd felidézni. Alig várom, hogy elkezdődön a játékos alkotás.
Adyliget, 2011. augusztus 1.
ELŐZŐ: Gálhidy Péter
KÖVETKEZŐ: Székács Zoltán
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.