Székács Zoltán
„Azt gondolom, hogy a festmény nem egy képrejtvény! A festő a gesztusokat, a vonalakat intuícióból festi, nem kell mindig mindent megfejteni. A képeim egyfajta totemek, jelhordozók. Nem feltétlenül visszaolvashatók, inkább primér jelek, melyek az odafestés pillanatában kapnak értelmet. A festő színek, formák és jelek segítségével teremti meg saját mítoszát.“
Körös-körül képek, egymás szolid takarásában, gazdag színek, műterem-hangulat. Műfaja a sík plasztika, más szóval plasztikus, monokróm módon épített képek. Egy szintetizált világ, ahol a tér nincs megfestve, hanem az anyaghasználatból adódik. Egy ősi fal, rajta rovásírásszerű rajzolat.
„Saját vázlataimból kollázsokat készítek, ami alapján festem a képeket. Gyakran szerepel nálam a kép a képben, olykor aranyfüsttel emelek ki részleteket.
A festővászonból is megmaradnak darabok, csíkokra vágva beleapplikálom a képekbe. Ebből is adódhat a kompozíció. Használok durva zsákvásznat is.
Festékbe keverek homokot egy speciális alaphoz, ami karcolható, vakolható, pecsételhető. A homoktól a festék fénye kicsit megtörik, mattabb, pasztózusabb lesz, de ha nagyon tüzes színt akarok elérni, olajat vagy bitument használok. Képeim vegyes technikával készülnek, a kollázstól a terrakotta, grafit pasztákig mindent felhasználok.
Pecsételni talán még jobban szeretek. Általában magam készítem a pecsétjeimet fából, linóleumból, hungarocellből, különböző anyagokból, de találtam régi fapecséteket az Ecserin. Ritkaságnak számítanak, bizonyára terményzsákokat jelöltek meg velük. Merített papírba nyomva érvényesülnek igazán.
Ismerős afrikai elemek: homok, kiszáradt bika fejek, égetett totemek. A megrepedezett szikkadt földre, máló vakolatra emlékeztető felületekbe vésett karcolatoknak sajátos üzenete van. „Engem inspirál az afrikai kultúra. Elementáris erejű műveket hoznak létre, hihetetlen egyszerűséggel ábrázolják környezetüket, természetes anyagokat használnak az ábrázoláshoz.“
Főleg kiállításokra dolgozik, minden alkalomra új művekkel jelentkezik. A tematika szisztematikus gondolkodást kíván. „A kép készítése során át kell vinnem a bennem lévő energiákat, bele kell festenem a képbe, hogy aztán a néző számára megszólaljon a kép.“
Budapest, 2011. augusztus 1.
Aktuális
ELŐZŐ: Borbás Dorka
KÖVETKEZŐ: Bodóczky István
Első gondolatom volt: „csodaklassz”. Második gondolat: (végre leírta, megfogalmazta egy ember azt amit mindig is szerettem volna önmagammal „megbeszélni”. Most végre sikerült! Köszönet érte Önnek. …..” A képeim egyfajta totemek, jelhordozók. Nem feltétlenül visszaolvashatók, inkább primér jelek, melyek az odafestés pillanatában kapnak értelmet……” Őszintén kívánok többéletnyi alkotó időt, s erőt mindehhez. Üdvözlettel: R.Ági