James Carcass
„Valóban, először komoly fizikai állóképességre van szükséged. Később megtanulod, hogyan kerülj összhangba a cső végén hajladozó forró, olvadt üveggel. Erősen koncentrálsz, csak a mozgásra fókuszálsz… forgatod… hol lassan… hol gyorsabban…Nincs hirtelen mozdulat, kapkodni nem szabad. Úgy is mondhatnám, hogy a ZEN állapotába kerülsz: csak te vagy, az üveg, a képzeleted, az együttmozgás, ez maga az egyensúly. Akkor bármire képes leszel.
“Miért ennyire elterjedt és magas színvonalú a kézművesség Nagy-Britanniában? „Mert volt egy ember: John Ruskin, aki bő száz évvel ezelőtt elindított egy mozgalmat az ipari forradalom ellensúlyozására. Az ‚Arts and Crafts‘ visszahozta a középkori kézműves technikákat, miközben egy modern stílus kialakítására törekedett.“ Ehhez persze kellett egy fogékony vásárló közönség is, aki felismerte a jelentőségét a kezdeményezésnek. A hagyományok megőrzésére iskolák, egyetemek, műhelyek alakultak.
A hatvanas években pedig Amerikából elindult a stúdióüveg irányzat. A sorra alakuló kis hutákban nem gyári körülmények között készítettek egyedi tárgyakat. A divat átterjedt Angliára.
„A Sunderlandi Üveg és Kerámia Főiskolán végeztem. Több hasonló intézmény működik nálunk, Angliában. Jellemző, hogy a harminc fős évfolyamból ketten-hárman maradtunk az üvegfúvás mellett. Ma kb. ötven huta működik Nagy-Britanniában. A stúdióüveg-mozgalom idején a keramikusok egy része átnyergelt az üvegre. Érdekes, hogy kétharmaduk nő.“
Sokféle technikát kipróbált közel húsz év alatt, ennek nagy részét Londonban az L.A. Studio Glass Design egyik meghatározó művészeként, mint az asszimetrikus és nagyméretű tárgyak, a fémpatina technikájának specialistája. Munka volt bőven.
Merőben más volt később síküveggel foglalkozni. A világban talán négy helyen található akkora méretű vállalkozás, mint a Fusion Glass Design ltd. Épületdíszítő üvegeket készítenek. Síküvegeket munkálnak meg rogyasztással építészeti applikációkhoz. Tizenhat hatalmas kemencében terül szét és hűl le a forró anyag, amíg elkészül a tíz cm vastag síküveg, akár 2×3 méteres méretben. „El tudod képzelni, milyen érzés egy olyan irodaházba belépni, ahol hatszáz darab, nagyméretű díszüveg gyártásában te is részt vettél?“
„Három méter magasból zuhan kifele a forró üveg két méter magasságig, amikor kinyitod az olvasztókemence (huta) alját. Soha nem ért sérülés. Napokig kell hűteni a biztos, feszültségmentes állapot kialakulásához. Ezután az öntött üvegkorongokat hidegen megmunkáltuk, a dizájnerek tervei alapján különböző üvegelemekkel dekoráltuk, majd formára újra felpuhítottuk a síküveget, aztán újra lehűtöttük. Bármit, bármekkora méretben megcsináltunk, csak ezért, mert tudtuk, hogyan kell. Ez Danny Lane műhelyében volt.“
„Egy barátom hívott, menjek Tokodra 1998-ban egy nemzetközi üveges konferenciára. Ott találkoztam Bettivel.“ Hegyvári Bernadettnek (szintén üvegművész), a feleségének kedvéért költözött 2008-ban Magyarországra.
Az angliai stúdiók továbbra is rendelik szódabikarbónával buborékozott ajtógombjait, az izgalmas motívumokkal díszes üvegkelyheket, vázákat. Most egy londoni gyerekkórház dekorálására készít kétszáz felhőcskét, és ezüst fóliával díszített lámpabúrákat egy magyar belsőépítésznek.
Jó barátjával, Pattantyús Gergővel pedig együtt tanítja a mesterséget.
Magyar Nemzettel formálja tenyerében a forró masszát. „Azért jó a vizes papír, mert a keletkező gőz miatt siklik rajta az üveg. A fából készült forma belseje is akkor jó, ha már kicsit elszenesedik. Szeretnénk sok tanfolyamot szervezni, mert szép ez a szakma.
Ha nyáron eljöttök, Ti is fújhattok magatoknak egy poharat.“
Tápiószecső, 2011 március 23.
Bemutatkozás: www.jamescarcass.com
Elérhetőség: mutermek@mutermek.com
ELŐZŐ: Szaniszló Judit
KÖVETKEZŐ: Csíkszentmihályi Róbert
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.