Szilos András és Imrei Boglárka (Bogi)
„A Sterling galéria India című kiállítására készültem. A macskabajusz gyűrűm után, egy tigris bajuszát akartam gyűrűbe foglalni. Bogi lepett meg engem a bajusszal. Felhívta az állatkertet: Nagy szerencséjük van, mert ha tegnap hívnak, akkor nemet mondanék, de pont ma találtunk két szálat. -mondta az állatkert munkatársa. Ez készült belőle, a másik szál még vár a befoglalásra.
Szüleimmel együtt élünk. Édesapám, mióta az eszemet tudom a pincében fúr és farag. A melléképület volt már szövőüzem és lakatosműhely is.
Amikor Bogival megkaptuk, sok szerszám hiányzott még. Bolhapiacról került a kályha, ismerős mesterektől az eszterga, kalapácsok innen-onnan.“
A sok oldalú érdeklődés csak úgy árad a berendezésből. Az egyetem előtt megszerezte az fémműves szakmunkás bizonyítványt a ‚Kisképzőben‘. A műhelyt többek között az ott szerzett tapasztalatok alapján alakította ki. Így kapott helyet például a klasszikus Brett asztal. Könnyebb mellette egyenes háttal dolgozni, és a fémreszelékek összegyűjtését is megkönnyíti.
A viaszveszelytéses öntési technikához szükség van viasz injektorra is. Egy megszállott barkácsoló család sarjának nem kellett sok ahhoz, hogy egy gázbojler termosztátját újrahasznosítsa és elkészítsen belőle e fontos szerszámot. Bogi a „pocok“ gyűrűt már ezzel készítette.
„Tárgyalkotó művészetet tanultunk. Hollandiai ösztöndíjam alatt készítettem a Dínó széket. Nem tudtam kimenni vele az utcára úgy, hogy ne kérdezték volna, hol lehet kapni? Tényleg! Még kérdés, hol fogják gyártani?“
A borsdaráló több finomságban őröl. Nemcsak praktikus, de az asztal díszévé is válhatna. Szívesen látnánk az ebédlő asztalon!
Ide–oda cirkálunk helyiségből-helyiségbe, majd ki a szabadba. „A nagyi nemcsak fenyőt ültett szenvedélyesen, de lopótököt is. Először egy rebeket (őshegedű) készítettem, aztán egy szász lírát. A dió pedig egy kis szobrászat.“
A kertben áll egy fészer, még átalakítás alatt van. Benne lapul az öreg üllő, 100 kg is van. Fiatalos megszállottsággal rajta készült damaszk technikával ez az acél kés. A rétegekből összekovácsolt penge a mesterség nagy próbája.
A teraszon találjuk a sárkány-játszószobor modelljét is, Bogi diploma munkáját. „A sárkány roma népmesék gyakori motívuma. Bódvalenkén a helyiek segítségével készítettük el a mását, váza klasszikus kosárfonási technikával készült.“
Elszalad a délután, hűvösre fordul az idő: „Tényleg szeretnétek látni, hogyan öntik a fémeket?“ Az alkimista hangulatú műhelyben alig bírjuk kivárni a pillanatot, íme elérkezett látogatásunk fénypontja!
Budapest, 2011. június 22.
Elérhetőségek:
www.imreiboglarka.com
www.szilosa.blogspot.com
ELŐZŐ: Szabó Tamás
KÖVETKEZŐ: Kiss Katalin
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.