Mosberger Róbert
A fekete keménykalap alól elővesz egy fehér kendőt, megtörli vele homlokát, majd a negatívval együtt szépen eligazgatja egy falap és egy üveg közé, aztán kiteszi a napra. És az idő kérem zenével méretik! Mire lejár a kis felhúzható zenélő doboz a nézők legnagyobb csodálatára előjön a kép. Nem tudhatta senki, hogy a rongy fényérzékeny folyadékkal van bevonva és az egész egy nagy Commedia dell’ arte.
A vándorfotográfus olyan mesterség, amit mindig csodálattal vettek körül a népek. Ahol megjelenik a kisbusszal és előkerül a Camera Obscura Sátor, nagy móka következik. Azok akik beülhetnek a sátorba, egy lepedővásznon láthatják a kis lukon beáramló kinti világot, csak mindent fejjel lefelé. Tükör és lencse segítségével a camera obscura rajzasztal szoknyája alá bújva a külvilág perspektívikus síkképe tanulmányozható. Eközben speciális lyukkameráival és egy régi fényképkészítési eljárással fotográfiai bemutatót is tart.
Camera obscurát sok mindenből lehet csinálni. Dobozból, könyvből… Csak egy sötét térre és egy lyukra van szükség.
You can produce a camera obscure of many objects. Of a box, of a book… You only need darkness and a hole.
„Portrék mellett csoportképeket szerettem volna csinálni, nagyobb tárgyra volt szükségem, akkor találtam otthon ezt a zsírosbödönt. Az emberek meglepődnek és nevetnek rajta, amikor a fotóállványra helyezem.
A fotózásnál nagyon fontos milyen az előadás, melynek a csúcspontja maga a fénykép. „Általában nagy tömeg vesz körül és mindenki szeretne jót szórakozni. Közben pedig megtanulják a fényképezés ősi technikáját. A mottónk: Együtt a zsírosbödönben!”
A sötétség, a napfény, egy kis abszint-zöld vegyszer, némi matatás, hókusz-pókusz, ráolvasás, zenebona és türelmes lötyögtetés beiktatásával igazi poénos játékká válik az, amit ma a digitális technikával egy kattintással mindenki el tud végezni.
Nemcsak itthon, de Európa számos országába meginvitálják fesztiválokra, rendezvényekre. Ő pedig szívesen megy. Az emberek szeretik az interaktivitást, és azok a szerencsések, akiknek jut a kék színű cianotípiából, még évekkel később is keresik. Egyáltalán nem bánják, ha egy egész percig mozdulatlanul kell ülniük a bödön előtt.
Szívesen rázzák, vagy gurítgatják akár öt percig is az előhívó folyadékkal telt tartályt és békében várakoznak, amíg a napfénnyel átmásolja a képet.
Grafikusként végzett, majd fotográfiát tanult. Jelenleg Móron ‘keresi a helyét a világban.’ 2000. óta vezeti a Képző-és Iparművészeti Szabadiskola Alapítványának grafikai-szitanyomó-fotós műhelyét. A befogadó művésztelep egész évben, önfenntartó módon működik. A műhelyek kötelezik magukat arra, hogy együttműködnek a hozzájuk fordulóval és résztvesznek a tábori munkában
Aki egyszer idekerül, bármit kipróbálhat, és szíves segítségre számíthat. Ha pedig a fotográfusnak az jut eszébe, hogy a macska a farkával húzza ki a borosüveg dugóját, akkor a bronzöntőnél elkészítheti.
Mór, 2012. július 5.
További információk:
www.moriszabadiskola.hu
Elérhetőség:
+36 30 254 74 68
akopiko[kukac]gmail.com
Fotográfiai, grafikai workshopokat-, előre bejelentett csoportoknak, látogatóknak bemutatót tart és utazik bárhová ahová érdeklődéssel hívják.
Mór, 2012. július 5.
ELŐZŐ: Morelli Edit
KÖVETKEZŐ: Nagy Károly
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.