Mata Attila
„Egyáltalán nem foglalkoztam Picassoval. Nem érdekelt. De megkaptam államvizsga tételnek: a Gernicát kellett elemeznem. Ettől kezdve sokat tanulmányoztam, különösen a tragikus életű Dora Maarról készült portrékat. Picasso formákat látott maga előtt és mindent, amit térben látott befordította síkba. Én pedig Picasso után szabadon, kibontom festményeit a térbe.
.
A művészek szívesen feldolgozzák méltó elődeik munkáit. Ahogy Picasso El Greco után megfestette a Festőművészt, én elkészítettem Picasso Festőművészének szobor változatát. Ez még egy komoly Picasso műértő figyelmét is felkeltette. Kért egy változatot belőle.”
Nagyon sok vázlatot készít mozdulatokról, izomkötegekről, csontokról. Néha évek is eltelnek, mikor egy-egy részlet beépül egy szoborba. Dolgozik, keresi azt a valamit, ami valahogy nem illik az egészbe. Úgy mondja, ‘kell egy kakukk tojás’. A nézőt az a pont fogja meg és tartja az alkotás előtt.
Minden jó műben van egy anomália, ami visszakapja a szemet. Ilyen például a fej. A fej nála mindig más.
„Régóta foglalkoztat a ’végtelen tér’. Ha egy zárt test felületét megnyitjuk és belenézünk, akkor egy sötét térbe látunk, minek nincs meghatározható vége. Ennek kifejtése embert próbáló, komoly szobrászati feladat.
Eredetileg kizárólag bronzzal és fával dolgoztam. Aztán befestettem a szobraimat. Az alumíniumot mostanába fedeztem fel. Gyönyörű anyag. Jól lehet kombinálni fával, üveggel.
A szobrászat problémája maga a tárgy, olyat kell csinálnia, amihez kell a néző, aki felruházza és őrá kell bízni, hogy mit lát benne. A szobrásznak nem feladata, hogy ráerőltesse magát a mű befogadójára.
Készítek összerakható szobrokat is. Négy-öt részből állnak és akár többféle képpen is össze lehet rakni. Az interaktív szobornak olyannak kell lennie, hogy bárhogy is illesztik, ugyanúgy szobor maradjon. A gyűjtők nagyon szeretik. Van, aki ragaszkodik ahhoz, hogy otthon ő rakja össze egyedül a szobrot.
Az egyik gyűjtője akkor kereste fel először, amikor rájött, hogy tekintélyesre bővűlt régiség-gyűjteményéhez újonnan épített, modern háza nem tűri az antikvitásokat. A hűvösen minimalista környezet kívánta ezeket a vidám és megfejtésre invitáló szobrokat.
Köztéren most nem található egyetlen alkotása sem. A saját kertjében pihen a Nagy Fekvő Nő, Michelangelo allegorikus szobrának az ’Éj’-nek parafrázisa. A 40 formából kiöntött szobornak nem volt könnyű öntőműhelyt találni. Ebben az időben mindenki Szent Istvánt öntött.
A szobor végül elkészült. A Szobrász Társaság az Únióhoz való csatlakozásunk alkalmából 2004-ben kiállította az Erzsébet téren. Végzetét az európai úniós festett műanyag tehenek okozták. Pont a ‘Nagy fekvő nő” helyét nézte ki a szervező és félretették a hatalmas szobrot. Most itt pihen a kertben a gipsz-kapni ’szülőformák’, közelében, sűrűre nőtt bokrok között és magasra szökött mezei virágokba burkolózva.
Biatorbágy, 2012. augusztus 28.
Díjak:
Derkovits-nívódíj (1987)
Munkácsy-díj (1992) .
További információ:
www.attilamata.com
ELŐZŐ: Kusnyár Eveline
KÖVETKEZŐ: Farkas Márta
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.