Korom Tibor
Kint ragyogó napsütés, a beszűrődő zajok elől lehúzott redőnyök mögött hallgatjuk Bocelli átfűtött tenorját: „Besame, besame mucho…“ A szobában sápadt lámpafény. Csukott szemmel még erősebb a térhatás. A hangfal miatt jöttünk.
.
„Finom izlésű barátnőmmel felújítottuk a lakásunkat, kiválasztottam az akkor kapható legjobb hangfalat. Amikor hazaértem a gondosan megválasztott bútorok és színek közé, csak annyit mondott a hölgy: Mit akarsz ezzel a koporsóval?“
Fel volt adva a lecke, hogyan lehetne kitörni a doboz formából és elkezdett kísérletezni idomokkal és anyagokkal. A gömb a legideálisabb, és olyan műgyanta keverék, amitől kőszerű anyagot kapunk, hogy ne rezonáljon a hanghullámoktól. A magas hangsugárzót tartó idomot pedig fából esztergálják.
Akusztikailag a literméret számít. A sablonok szerint öt cm-ként növekedik a golyó. A lelke a hangösszekötő és a „hangváltó“ kábel. A legérzékenyebbet a Pénzverdében 9.999-cel ezüstözik, a 9.998-ast egyszerűen a Csepeli galvanizálóba viszi. Egy két-három méteres ezüstbők készült kábel akár másfél millióba is belekerülhet, amit az erre speciálizálódott gyártók állítanak elő külföldön.
A mélyhangsugárzó membránja kevlárból, karbonból vagy kerámiából is készülhet. Puha bélésbe burkolva kerül bele a tekercsekből és a kondenzátorokból felépülő vezérlő, a passzív elektronika, a „hangváltó“. A jó hangfal minden hangot tökéletesen ki tud adni lineárisan, hangszíne egyensúlyban van. Számítógéppel, speciális mikrofonnal pontosan lehet tesztelni.
Az erősségét watt-ban adják meg, de ennél sokkal fontosabb a valós frekvencia átvitele. „Vannak huncut cégek, akik tudják, hogy rosszak a paraméterek. Ilyenkor meghirdetik, hogy kiváló a hangfal házimozizásra. Alig vagyunk a világban, akik ennyire közel vissza tudjuk adni a hangszerek hangját úgy, mint az eredeti. Nálunk „high end“, csúcsminőség készül.
Egyedi dizájnnal, egyedi tárgyakat készítünk, magas technikai tartalommal. Amikor a technika kész, kap egy szórógittet, kézzel díszítjük és fényezzük. Először nem is gondoltam komolyan, hogy felhasználjuk a Sixtusi kápolna freskó motivumait, de végül Gasztonyi Kálmán festő barátom két részletet is megfestett a teremtés történetéből. Egy hangfal teljes felülete több, mint egy négyzetméter. Bármilyen texturát (bőr, kő, rattan mozaik stb.) el tudunk készíteni.
Amikor Prince nálunk koncertezett, az öltözőjébe tettek egy matyó mintás hangfalat, amit a koncert után megkapott ajándékba, hogy erről is emlékezzen Magyarországra. Gut Zoltán porcelánfestő „cérnaszálanként“ festette meg a virágokat.
Változatos a vevőkör. A lakáshoz állítom be a hangokat és a dizájnt. Egy helyiségen a sok üreges bútor elnyeli a hangot, ha pedig nincs bútor, akkor pattognak a hangok a falon, interferálnak. A dizájnban a legfontosabb, hogy a „nőknek tessen“, illjen a lakáshoz.
Budapest, 2013. november 14.
ELŐZŐ: Sipos Eszter
KÖVETKEZŐ: Lukácsi László
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.