Gonzales Gábor
Ágaskodott felém a délutáni hullám, selymes ragyogással sütött át rajta a nap. Ahogy lomhán átcsapott felettem, boltozata alatt szinte megállt az idő. Mire hazaértünk Görögországból már tudtam, hogyan fogom elkészíteni üvegből. „Szeretnék élni kék hullám alatt“ melegen olvasztott, hajlított üvegből van. Ha megsimogatják, akkor tudom, hogy más is szereti.
Nagybátyám üveggel foglalkozott, nagyon tetszett a mestersége, nem volt kérdés, mit választok: 15 évesen az üvegipari technikumba iratkoztam. Amikor létrejött az Iparművészeti Főiskolán az üvegműhely, szakoktatónak hívtak.
Kezdetben üvegtechnikai eljárással, gázlángon gyöngyöket és nyakékeket készítettem. Alig tudtam néhányat megőrizni. Aztán fémgőzölt tükrökből ragasztott eljárással csiszolt ékszerekkel, kitűzőkkel foglalkoztam. Akkoriban az Idea nevű vállalat vitte kiállításokra sokat eladott belőle több európai országban.
A kitűzőket „felnagyítva“, már plasztikákká írtam át. A fémgőzölt tükörüveget először én alkalmaztam az ékszereknél majd a plasztikáimnál.Összeragasztva és felcsiszolva olyanok lettek, mint egy nagy ékszer. Ahogy elkészült egy, már vitték német, holland, japán galériák, magángyűjtők.
Írtak a Neues Glas –ban egy cikket a tükörkockámról. Az egészen különleges, belső tükrőződések miatt akkor már az archivumom darabjaként tekintettem rá.
Egy francia házaspár is olvasta a cikket és eljöttek hozzám: Ők ezt a kockát képzelték el a fürdőszobájukba. Mondtam, hogy nem adhatom. Közölték addig nem mennek el, amíg nem lesz az övék a kocka. Nevezzek meg egy összeget és annak a dupláját adják. Többször elhatároztam, hogy pótolom egy újjal.
Hét éve melegen megmunkált darabokkal foglalkozom. A síküveget először vágom, kemencében összeolvasztom, majd csiszolom és kemencében formába hajlítom. Ezen a hajlított fémlemezen óvatosan, óránként 10-20 fokkal melegedik a mattra csiszolt síküveg. 640 fokon szépen beleül a formába a tárgy és a melegtől selyemfényt kap. Talán a gondolkodással áll összefüggésben ki szereti a tükröst, ki ezeket a lágy formákat. Eltérő a gyűjtő kör az biztos.
Egy időben nyáron levonultam a balatoni tanyámra, ahol madár csicsergés mellett csiszoltam. Az üveg készítés mestersége nem fáraszt, ellenkezőleg, nagyon élvezem.
A MOME üvegműhelyét 1985-óta vezeti. Kár, hogy évek óta nem működik már a huta, de van vadonatúj kemence.
Szorgalmas gyakorlás után fog kiderülni, hogy a tehetséghez párosul-e az akarat a diákokban. Kevesen maradnak a pályán. 42 év után is úgy gondolom, ha már elég ismertté váltam egy műfajban, lépnem kell egyet. Az üveg rideg és hálátlan tud lenni, de a maga nemében szép anyag. Nagyon szeretem.
Budapest, 2012. április 28.
Ferenczy Noémi díj (2001.
Europa Nostra Díj (Európai Únió műemlékvédelmi díja) 2005
ELŐZŐ: Rabóczky Judit Rita
KÖVETKEZŐ: Sipos Eszter
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.