Budai Rajziskola

“Szeretném, ha eljönnél megnézni az iskolánkat” – hívott Formanek Zsuzsa kerámikus, üvegművész a Budai Rajziskola egyik alapítója. 1992-ben, amikor Lázár Zsuzsa porcelántervező iparművész egyetemi karrierjét feladva vele és Hajdú Zsófia szintén iparművésszel elindították akkor még csak rajzszakkörként a művészeti oktatást, heti két alkalommal várták az érdeklődőket. Amikor meghirdették a kurzust, sok volt a bizonytalanság, de leginkább talán: Kik fognak jelentkezni? A kérdés azért is volt nagy dilemma, mert nem önképzőkör működtetésében gondolkodtak, hanem színvonalas oktatási forma kialakításában. Azaz konkrét feladatok kiadásával, művésztanárok szakszerű korrektúrájával kísérve tanulási folyamat részesei legyenek a résztvevők.

Az akkor kialakított szabadiskolai formában a mai napig évi sok száz érdeklődő, felvételiző fiatal, tinik, kisgyerek vesz részt. Adminisztratív szempontból nyitott, rugalmas rendszert alakítottak ki – bárki, bármikor csatlakozva, egy egyszerű bérletvásárlással választhat tanárt, napot, foglalkozást, – melyet cserélhet vagy órát pótolhat. Évek során alakult ki a többszintű művészeti képzési struktúra és az ehhez kapcsolódó közel ötven művészből álló tanári kar.

A már részletezett szabadiskola mellett a Budaiban működik alapfokú művészeti oktatás – már hat éves kortól. Később, kistini korban találkoznak a gyerekek a reneszánsz nagy felfedezésével: a perspektívával. A kizárólag élő ember, vagy beállított tárgyak mint modell festése, vagy rajzi leképezése során csiszolódik ki az arány, a forma, és a színérzék. Képek másolása nem alkalmas a mélység, tehát a 3. dimenzió önálló kialakítására, mert a rövidülések figyelembevétele autonóm munka, tanulás része kell hogy legyen. A mások által kialakított kompozíció, stílus szintúgy nem alkalmas a saját személyiségből származtatható megoldások létrehozására. A rajzi alapozás ezért szükséges mindenki, és minden vizuális műfaj számára, melyre bátran lehet építeni a továbbiakat.

A Budai további lehetőségeiként az érettségire épülő szakmai képzésre jelentkezők 4 szak közül választhatnak: ötvös, és a 2 éves tanulmányokra épülő aranyművesség, festő, média-fotográfia, és a már régóta keresett és divatos terület a fiatalok között – a tervezőgrafika. A szakgimnázium nappali, esti, és hétvégenként felnőttképzési lehetőséget kínál, így vidékről, vagy munka mellett is lehetőség van tanulni, és a második év végén szakmai vizsgát tenni. A Budaiban megkapott tudás alkalmas a továbbtanulásra művészeti egyetemeken, – itthon vagy külföldön, illetve az esztétikai és technikai felkészítés eredményeképpen az önálló, már professzionális műtermi munka elkezdéséhez is.

Emellett a tehetséggondozás, a művészetek iránti fogékony, értő közönség kinevelése – mint közművelődési szerepvállalás –  is fontos része a Budai munkájának. Ennek része a folyamatos kiállítások szervezése, pályázatok bonyolítása, minden oktatási és korosztályi szinten.

ELŐZŐ:

KÖVETKEZŐ:

LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )

Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.