12 óra

01_felora_NIfj. Szlávics László szoborkiállítása a De la Motte-Beer-palota barokk termeiben: Budapest, 1. kerület, Dísz tér 15.

Megtekinthető 2014. november 15. és 2015. január 30 között naponta 11-19 óra között.

Forster Gyula Központ a Kiskép Galériával együttműködve rendezi a kiállítást.

A kiállítást megnyitotta: Horváth Hilda, az Iparművészeti Múzeum muzeológusa

Az éremművészetben jelentős nemzetközi és hazai sikereket elért szobrászművész éremkülönlegességeire, merész anyag választására, fontos üzeneteket hordozó mondanivalójára már régen felfigyelt a világ, alkotásai megtalálhatók többekközött a British Múzeumban, a Holland Királyi Múzeum éremtárában. Az utóbbi időben nagyobb méretű szobrokat alkot. A 2009-2010-ben készült óraszobor-sorozat darabjai antik óraszerkezetek megmentett szerkezeteit rejtik. A sokat sejtető címek: Első óra, Negyedóra, Ének óra,  Félóra,Táncóra, Pásztoróra, Nehéz óra, Súlyos óra,Rugós óra,Toronyóra, Gázóra,  Végső óra – híven tükrözik alkotójuk szándékát: „Több rétegű jelenés tartalommal rendelkező műveket szeretek létre hozni.”

DSC_9470DSC_9488

Az alkotó közreműködésével és szándéka szerint roncsolt deszkákból faragott, csövekből és betonacélból hajlított, működő óraszerkezeteket rejtő különleges szobrok választ adnak arra, a művészt gyakran foglalkoztató kérdésre, hogyan lehet megörökíteni az elmúlást és az ezzel járó drámát? Milyen környezet lehet alkalmas egy ilyen nem mindennapi  gyűjtemény bemutatására? Miért éppen a budavári De la Motte-Beer-Palotára esett a  választás?

DSC_9461DSC_9499

A XVIII. század második felében a francia De la Motte császári mérnökkari ezredes tulajdonában lévő lakó- és patikaépületet Beer József Kajetán katonai gyógyszerész vásárolta meg. A patikus saját igénye, ízlése és életmódja szerint alakíttatta át. Abban az időben épült meg a barokk kapualj, az udvari, árkádsoros loggia, a freskókkal gazdagon díszített, emeleti lakótérsor.

DSC_9497DSC_9468DSC_9534

A épület csodával határos módon túlélte a II. világháborús bombázásokat,  és a hatvanas években 15 réteg festék alól az eredeti freskók is előkerültek. Az emeleti házrészben egy ideig lakások, majd irodák voltak. 2013. június 22-től palotamúzeumként működik. Itt talált egymásra múlt és jelen.

DSC_9491DSC_9476DSC_9514

A Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási Központtal első alkalommal mutatunk be  barokk környezetben kortárs műveket. Reméljük másokat is inspiráló példaként szolgál arra, hogyan lehet szokatlan megoldásokkal, bátor kontraszttal kiemelni és izgalmassá tenni hagyományos tereket és hogyan segítheti a múlt merész alkotások létrejöttét.

DSC_9510DSC_9506

Az első napon a budavári lakók számára (lakcím kártya felmutatása mellett) a belépés ingyenes. 

DSC_9641DSC_9578

DSC_9588DSC_9584

DSC_9634DSC_9618

 

ELŐZŐ:

KÖVETKEZŐ:

LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )

Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.