Nagy Károly
„A közel öt és fél méteres bronz szobrot hatvan darabból öntötték ki. Egy-egy darab 100-120 kilót is nyomott. Már mozgatásuk is sok embert és komoly szervezést igényelt. Wekerle Sándor, hazánk nagyformátumú államférfija 2011-ben kapott szobrot Móron, a szülővárosában. Készítője édesapám, Nagy Benedek szobrászművész.
Csúcsidőben egy tucat diák is besegített. A hegesztők szintén kiváló munkát végeztek. A hegesztési varratok lecsiszolása után még patinázva lett a szobor, ettől még szebb a felülete.”
A bronzöntő mester viaszöntéses eljárással dolgozik. Most Zichy Jenő szobrán lehet tanulmányozni egy köztéri szobor születését. A szoborról guminegatívot készítenek, a tekervényes viasz rudakból lesznek a járatok, melyen keresztül ki tud folyni a viasz a samottos formából. Régen méhviaszt használtak, most egy Niral nevű műviaszt.
A bronzöntés már a fészerben történik. Nem titok ma már az sem, hogy minden köztéri szobor közepébe egy óriási acélcsapot erősítenek, hogy ne tudják ellopni a szinesfém tolvajok.
Sok mindent, embert, lovat, kicsit-nagyot is kiöntött már bronzból. De nem az számít, hogy mit ábrázol a szobor. Egy öntőnek az a fontos, hogy pontosan a művész elképzelését valósítsa meg. Ez alatt nem csak a tökéletes formát érti, hanem az anyag választást, a színt, a patinát. Partnerség, szaktudás és szakmai alázat nélkül el se képzelhető a mesterség.
Nincs kísértés arra, hogy egy kicsit hozzá alkosson az ember valamit egy alkotáshoz, amikor egy nagy feladat közelébe kerül? „Kizárólag akkor ’nyúlunk bele’ a műbe, ha az anyag vastagsága miatt kell. Egy öntősegédről mesélték, hogy egyszer viccből az Epreskertben Pátzay mester lovasszobrának a farkát jobbról balra igazította. A mester nem értékelte humort”
Az anyagismeret kulcskérdés. Pontosan kell ismerni, hogyan viselkednek az ötvözetek. Miután megolvad a réz sokat számít mennyi ónt és egyéb fémet ad hozzá. „Egy dizájner megkért, hogy készítsek el néhány lámpakart alumíniumból. Az alumíniumöntészet sokkal inkább az ipari technológiákhoz áll közel. Drága, nagy sorozatokban érdemes foglalkozni vele. Én maradok a bronznál és a szobroknál.”
Édesapja, huga, sógora is szobrászok. Ennyi kiváló művész között nincsenek alkotói ambíciói. Szeme azonban megakad a vízbe kiömlő viasz lassan kialakuló hullámain: mint a láva vulkánkitöréskor.
Már csak kíváncsiságból is ki kellett önteni vasba és bronzba. Egy csokor szárazvirágból is izgalmas forma kerekedett, és a miniatűr ablakkeretek is milyen jól mutatnak egybeépítve.
Mór, 2012. július 13.
ELŐZŐ: Mosberger Róbert
KÖVETKEZŐ: Szerencsi Szabadiskola
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.