Melcher Mihály
„Kivágtatott az elátkozott ház udvaráról. A szerb falucska határában megpillantott egy farkast, amint sietősen mászik ki egy gödörből, aztán elillan. A földből egy karó állt ki. Ezzel döfték mellbe a vámpírt.” Komor tekintettel egy pillanatra elhallgatott D’Urfé márki az 1815-ös bécsi tudományos tanácskozás utáni este, Schwarzenberg herceg özvegyénél, a hallgatóság pedig kétkedéssel vegyes izgalommal figyelt a vurdalakká vált családtól való menekülés titokzatos történetére. (A.Tolsztoj elbeszélése alapján)
Puskin megverselte a Vurdalak és Ványa temetői találkozóját. A hiedelem szerint vurdalakká (vérfarkassá) változni szerdán és pénteken éjjel lehetséges, teliholdkor, ha a Hold fénye az ember arcára vetül. (Wikipedia)
A Vurdalak névadója Varga Vera művészettörténész. „Ez olyan, mint a Hold farkasba oltva, vagy amikor a farkas lenyelte a Holdat. “Feleségemmel (M.Tóth Margit üvegművész) ellentétben én soha nem nevezem el előre a szobraimat, és később sem írom rá a címet. A nőt még megformázom, de az állat alakok menetközben születnek.“
„Egy reggel farkaskutya állt az udvarunkon. Itt akart lakni. Nem volt mit tenni befogadtuk. Baba, a két hónapos kuvasz már én választásom.
Négy kemence sorakozik a fal mellett. „Praktikus okokból használunk ennyit, a formák mérete szerint kapcsoljuk be – a nagyban éppen kihűlt egy öntvény –, de ez nem kék, hanem lila. A fénycsőtől változik meg a szín.“
Utána hosszadalmas csiszolási folyamat következik. Az öntés soha nem tökéletes, egyedül a zárványokkal és buborékokkal nem törődik, azok kifejezetten beleillenek a koncepcióba.
„Amikor meg kellett jelölni, mit választok, arra gondoltam akármit, csak ne kelljen tanulni és beírtam karosszéria lakatos. 16 évesen kezdtem járni a Désibe a rajzórákra. Egy barátom csábított, ő nem maradt sokáig, én ott ragadtam. Az Iparművészetit is úgy próbáltam meg, hova kell a felvételin a legkevesebb szakmai tudás. Így kerültem kapcsolatba az üveggel.“
Honnan jöttek a konstruktivista hatások? Pali bácsi, Jenő bácsi, Béla bácsi…és kedves történetek hosszú sora. Amikor a szentendrei művészközösség egy tagjával társalgunk, tudjuk, hogy Deim, Czóbel, Barcsay mesterről van szó. Nagyon találgatni sem kell, csak körbe kell nézni a falon. Újabban ismét fest. A lenolaj kellemes illata lengi körül a zöld disznót, a megszelidített vurdalakokat és hitvilágunk megmesésített alakjait.
Csobánka, 2012. február 10.
A művekről:
www.hu-glass.com
ELŐZŐ: Babos Pálma
KÖVETKEZŐ: Tothems Toth Gyula
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.