Lukoviczky Endre
„Nagy dolog volt a tanyáról eljutni Amerikába. Engem a szakmámon kívűl a csillagászat és az űrhajózás érdekelt és ott van az Űrhajózási Múzeum. New York pedig telis-tele galériával, nem utolsó sorban ott található a MoMA (Modern Művészeti Múzeum). New York egyben egy utópisztikus város is, ez inspirálta a festményeimet. Tíz éven keresztül jártunk vissza Amerikába.
Békéscsabán születtem, ott jártam a Szlovák Gimnáziumba, ahol volt festőszakkör, de jártam rádióamatőr szakkörbe is, ahol adóvevőt építettünk. Morse jeleimet még Argentínában is fogták.
A technika is érdekelt, főleg a mechanika foglalkoztatott. A rádióamatőrség mellett a repülőgépmodellezésben komoly ifjúsági sikereket értem el. Azonban a nagy kaland mindig a festés volt.
Amikor felvettek az Iparművészeti Főiskolára senki nem akarta elhinni, hogy matekból kegyelemkettest kaptam, de jó volt a rajzom a felvételin. A főiskolán két évig csak kockát rajzoltunk. Akkoriban a főiskolán életre neveltek bennünket, minden szakmai és technikai dolgot megtanítottak, műfaji megkötöttség nélkül.
A mechanika ma is vonz. Fejemben van a konstrukció, mindent kiszámítok fejben. Néha próbára teszem magam, szétszedek egy gépet, majd hónapok múlva megnézem, össze tudom-e rakni. Érdekel, hogy miből mit lehet csinálni.
Régen sokat utaztunk, ma már szűkebbek a mozgáskörök. Minden nap festek, enélkül a nap elveszett számomra. Műtermem egyre kisebb, alig férek a képeimtől, grafikáimtól. A leltár: 5000 festmény, grafika.”
Szentendre, 2012. szeptember 20.
ELŐZŐ: Farkas Márta
KÖVETKEZŐ: Budahelyi Tibor
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.