Kovács Péter
A világ elitje sürög-forog a Parlament Vadásztermében. Államfőket fogadnak, zajlanak a hétköznapok. Ebédek, vacsorák, inyencfalatok, kristálypoharakban csillogó vörösbor. Az ország házához méltóan gazdag szőnyegen nyomot hagy a jövés-menés, étel-ital. „Kopott volt és olyan foltos, már nem lehetett helyre állítani, újra kellett szőni. Munkám arra irányult, hogy az eredetivel megegyező gyapjúból, sűrűséggel, színekkel készüljön el a több, mint 200 m2-es új kézi csomózású szőnyeg.
Békésszentandráson és Öcsödön szőtték meg az asszonyok.“ A textiltörténet kutatás a műemlékvédelem, az építészet, és a festészet egyvelege. Meg egy ritka szenvedély: régi mesterek megértése révén tudásuk előhívása és reprodukálása.
Apám ismerőse vitt a Soproni Szőnyeggyárba: kapjak kedvet. Három műszakban dolgoztam a gépek mellett. Csináltam lyukkártyaverést, megtanultam minden technikát. Az epinglé és frizé bútorszövet szövés is, amit mindenki utált. Unalmas és ronda. Száz éve volt divat. Az Iparművészetin kiharcoltam, hogy kéziszövést is tanulhassak. Mire végeztem centralizálták a textilipart. A Latex budapesti tervező irodájába kerültem. Amikor Sopron levált a Vállalatról Szombathelynél maradtam. Sokkal többféle tervezési lehetőség adódott. Sopronban kikiáltottak árulónak.
Munkám volt bőven: szőnyeg, bútorszövet, takaró, faliszőnyeg. A gyári sorozatok előtt három méteres próbadarabokat készültek a mintázó üzemben.“ Bedobozolva több évtized hazai textil divatja, köztük a Miró és William Morris ihlette sorozat. A történetkutatási érdeklődés egyik elismerése, a weimari Liszt ház Bauhaus szöveteinek újabb rekonstrukciója. Az elsőt Pécsi László készítette. A technológiák, lyukkártyák elvesztek.
A gépi perzsáknál két szőnyeget szőnek egyszerre egymással szemben, már a szövőgép kettőbe nyírja. Egy szőnyeg esztétikai minőségét abból lehet megítélni, hogy a kompozíció pozitív formáinak ritmusa, milyen negatívot vág ki, ez együtt hogyan alkot színharmóniát. A bútorszövetnél a szabás miatt a forgathatóság is cél lehet, ezért találkozunk sokszor apró mintával. A kézi szövőknél ez az olló a csúcsszerszám.
89-ben megjelent az első számítógép. Pianinó nagyságú volt, lassú. Minden magára adó szövőgyár vásárolt, de a státusz-szimbólumnak számító, cocom listás kompjuterek egyike se volt kompatibilis a másikkal. Egy még működik a Kőszegi Bútorszövetgyárban.
„Húsz éve a közös gobelin munkákon kívül főleg magamnak dolgozom. Szőnyegszövő állványon kísérletezem ógobelin felületekkel, különböző göbös hatásokkal. Kozmikus tájba illő a szem sárga foltjának mikroszkópikus metszete.
A franciák a kárpitot függőleges vagy vizszintes szövőszéken, többnyire fonákról szőttek, így a fonalak elől lógtak. Tükörből nézték a mintakartont és amit szőttek. A vízszintes, fekvő szövőszéken színén szőni szinte lehetetlen, a hátra dugott szálakat kell kotorászni.
Ha egy zongora és egy trón szék a színpadon van, akkor azok szerepet is kapnak. Higgyük csak el, az Aurum és Argentum nevet viselő díjnyertes szőttesek középkori hangutához jól passzolnak a vadnyugati dallamok, csak a megfelelő személy kell hozzá!
Budapest, 2011. augusztus 15.
Elismerések:
Ferenczy Noémi díj
Rózsa Anna díj
ELŐZŐ: Bodóczky István
KÖVETKEZŐ: Samu Bence
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.