Bodóczky István
„Japánban van egy papírmúzeum. A meghívás úgy szólt, vihetek kísérőt magammal. A fiammal álltunk a hatalmas kád két oldalán, nyálkás, híg papírpépbe merítettük a keretet. Küzdöttünk rendesen, mire a hihetetlen erős, hártyavékony papírt legyártottuk magunknak. Öt művész, a világ minden tájáról, öt különböző stílusú művet hagytunk a múzeumnak. Az enyém az asszimetrikus.
Egy tíz éves fiú tanított meg sárkányt készíteni. Négy éves kisfiamat akartam vele szórakoztatni. Első munkám a sárban végezte.“ Aztán addig fejlesztett a dolgon, hogy három könyvet írt a fortélyokról. Sajnos már egyik sem kapható.
Általában a felület-súly arány kiegyensúlyozásán múlik, hogy a test levegőben maradjon. Az asszimetrikus sárkányok esetében rejtett a szimmetria, csak vizuálisan nem tűnik szimmetrikusnak. A két oldal az emelő erő szempontjából azonban szimmetrikus.
„A merőleges síkokat zsinór-zsanérral lehet szétnyitni. Saját találmányom. Íly módon laposan szállítható, Los Angelesbe is adtam fel postán sárkányt. Az öko-ház tulajdonosai egy hétig szenvedtek vele, mire összerakták.“ Tanulság: nem árt magyarázatot csatolni! (Szerk.)
A sarkon befordulva elmaradt a kakafónikus hegedű és zongora futamokba trillázó fuvola dallam. Nyári szünetet tart a Zenedé a Semmelweis utcában. Kovácsoltvas kapu kattan, meredek falépcső vezet a negyedik emelet felett a műteremszintre.
„Nem csak azért üresek a falak, mert most festettünk. A fehér falon nem tartom egyetlen munkámat sem, mert amikor neki fogok egy újnak csak zavarna: már megcsináltam ezt is, meg azt is. Most is a földön dolgozom, csak nehezebben állok fel.
„Konceptuális térbeli konstrukciónak hívom festményeimet, melyek tudnak repülni is.“ Így akár egy-egy gondolat is szárnyra kaphat. Szó szerint! Skiccpausszal dolgozik. A selyem erősebb, de arra nem szeret festeni. A papír megerősítésére használja csak, közé műanyag fóliát olvaszt, vagy tapétaragasztóval cérnahálót.
„Másoknak addig okoz örömet, amíg nem sérül meg, de mi sem vagyunk örökké valók. Arra mégsem gondoltam, hogy az egyik múzeumban fejtörést okoz a terrorista elhárításnak, amikor egy közjogi méltóság látogatását készítették elő. Úgy gondolták, a csarnokban függő művem komoly veszélybe sodorhatja az alatta sétálót. Addig hurcolták ide-oda a könnyű szerkezetet, míg eltörték.“
Vannak emberek, akik mást látnak az alkotásokban. Toldon nem ismerték a ‚sárkányt‘. „Ritok Nóra hívott oda. Hatszáz, mélyszegénységben, kiszolgáltatottságban élő gyermek művészeti képzését végzi az Igazgyöngy Alapítvány. A gyerekek választottak egy témát és megfestették. Ezeknek a lányoknak, fiúknak nem kell beszélni a komplementer színekről. Zsigerből tudják. Ezt a képet, a két sárga kézzel, tisztelték a gyerekek a legjobban. Az absztrakt nekik felnőttes. A focipályán még reptetni is tudtunk.“
Budapest, 2011.augusztus 15.
ELŐZŐ: Székács Zoltán
KÖVETKEZŐ: Kovács Péter
LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )
Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.