Bátai Sándor

batai_sandor-1A pápai bolhapiacon T. Péter talált egy doboz rossz fotót. A bécsi lomtalanításból származó családi fotókról kiderült, hogy egy Mikes Richard nevű személyhez kötődnek, aki megjárta az orosz hadifogságot is. A családi fényképek mellett még egy bekeretezett bérletszelvény is előkerült. Halász Margit kopottas fekete táskája pedig egy padláson hevert, amikor az üres ház új lakója rátalált. A foszlott igazolványképről alig ismerhető fel gazdája. A megsárgult bizonyítvány társaságában volt a szülők házasságlevele és egy tűzhely jótállási jegye.

batai_sandor-2 batai_sandor-3

Valóságos emberek valódi tárgyai alapján elképzelt sorsokról szólnak a könyvtárgyak. A táblákon árnyakként előtűnő alakok és motívumok csak finoman sejtetik a tartalmat. Minden „történet“ mögött azonban ott vannak az emberi életre vonatkozó örök érvényű általánosságok, a születés és elmúlás, az öröm és bánat, melyek függetlenek attól, hogy mely korban élünk.

batai_sandor-4 batai_sandor-5

Az emberiséget mindig izgatták a múlt titkai és nem lesz ez másképp a jövőben sem. Ahogy a fantáziánkra kell hagyatkoznunk a barlangrajzok eredetét és mondanivalóját illetően, kétezer év múlva az ember hasonlóan töri majd a fejét a jelenlegi kor hagyatékán, legyenek azok  XX. századi piktogramok, vagy a csomagolások jelei.

batai_sandor-6 batai_sandor-8 batai_sandor-7

Milyen princípiumok vezethettek el egy jel megalkotásához? Írástörténetünk messze időkbe nyúlik vissza. Eltöprenghetünk rajta, hogyan jutottunk el a rajzoktól a képíráson és a kőbe vésett törvénytáblákon keresztül a ma használatos betűkig. A népi és törzsi képíráson követhetjük, ahogy a jelek kitisztulnak, mint itt a lovak beégető bélyegei esetében. Civilizációk során formálódtak és bizonyára a mai állapot sem végleges.

batai_sandor-9 batai_sandor-11 batai_sandor-10

Még a Kaposvári Színházban dolgozott díszletfestőként, amikor elkezdték foglalkoztatni az ősformák. A gipsszel készített kisméretű „Falak“ mondhatnánk egy életmű alapját meghatározták. Ősforma-lexikonként szolgálnak, ablakkeretek, sírfeliratok, vagy bábuk, melyekhez bármikor vissza lehet  nyúlni, hogy létre jöjjön egy fiktív világ.

batai_sandor-12 batai_sandor-14 batai_sandor-13

De forrás maga a természet, a tarló, az uszadékfa kérge is.

batai_sandor-15 batai_sandor-16

Húsz éve a papír a fő kifejezési eszköze. A papír egy élő anyag és a papírmasszából rétegekben felépített képek velünk együtt lélegeznek. Kezdetben még erőteljes, határozott alkotások ma letisztultak, közel sem a konkrétum a cél. A táblákon használt nyomatok, pedig arra késztet bennünket, hogy képzelő erőnk segítségével mi írjuk meg a képek történetét.

batai_sandor-17

LÁTOGATÓK KOMMENTJEI ( 0 )

Kövesd a kommenteket RSS-en, vagy a saját weblapodról.